رزبری‌پای، کامپیوتر بی‌ادعا

ضرب‌المثل معروفی هست که می‌گوید ” فلفل نبین چه ریزه، بشکن ببین چه تیزه” برای کامپیوتر تک برد رزبری‌پای باید از این ضرب‌المثل استفاده کرد. البته این کامپیوتر به جای تیزی، مزه شیرین آن شهره خاص و عام شده و بسیاری از افراد و شرکت‌ها را به سمت خود کشانده. اندازه کوچک آن گول زننده است و توقعی از آن نخواهید داشت، اما کارهایی می‌توان با آن انجام داد که باعث تعجب و حیرت می‌شود. قیمت آن ارزان است و می‌توانید با صرفه‌جویی در خرید‌ و تفریح‌های هفتگی و ماهیانه خود یک ابزار الکترونیکی سرگرم‌کننده و کاربری بخرید. با صرفه‌جویی در خرید یک پیتزا خانواده با سیب‌زمینی سرخ‌شده، بلیط کنسرت پاپ، بلیط استخر با ماساژ و یا بلیط شهربازی می‌توان یکی از این کامپیوترهای سرگرم کننده و آموزنده را خرید. این تمشک الکترونیک مغایر چیزهایی که گفته شد نه اضافه وزن همراه خود دارد و نه جیب شما را خالی می‌کند. وزن قسمت خاکستری مغز شما را بیشتر می‌کند و جیب شما را پر پول. اما مواظب باید بود که این کامپیوتر به شدت اعتیاد آور است و درمانی برای ترک این اعتیاد پیدا نشده است. خوره الکترونیک و کامپیوتر خواهید شد و با دیدن اطراف؛ پروژه‌ و سرگرمی‌های جدیدی به ذهنتان خطور خواهد کرد. متاسفانه این کامپیوتر برای تمام سنین طراحی شده و هیچ گروه سنی را نمی‌توان از استفاده از این کامپیوتر منع کرد. پس اگر نمی‌خواهید هر روز دنبال تکنولوژی جدیدی باشید، نمی‌خواهید از تخت خود جدا شوید و بیشتر وقت خود را در پارک به سر کنید به هیچ عنوان به سمت این کامپیوتر نروید.

 

 

رزبری‌پای چرا طراحی شد؟
این کامپیوتر سال 2012 و در دانشگاه کمبریج انگلستان طراحی شد. هدف از ساخت رزبری‌پای این بود که آنقدر دستگاه ساده‌ای باشد تا به سادگی با آن برنامه‌نویسی را یاد گرفت و کدنویسی کرد. از نظر طراحان این کامپیوتر، امروزه بسیاری از کاربران تنها نحوه استفاده از نرم‌افزارها را یاد دارند و مهارت نوشتن برنامه‌ و کد نویسی را بلد نیستند. در این زمانه که عصر الکترونیک و دیجیتال شناخته می‌شود این مسئله شبیه آن است که فرد تنها توانایی خواندن دارد و نمی‌تواند بنویسد. به همین منظور کدنویسی و فراگرفتن برنامه‌نویسی نیاز جدی است و رزبری‌پای برای تشویق افراد به نوشتن کد و برنامه‌نویسی طراحی شد. پس از این شرکت‌های دیگری نیز دست به کار شدند و کامپیوترهای مشابه رزبری‌پای ساخته شد اما پشتیبانی قوی رزبری‌پای فاصله خود را با دیگر کامپیوترها حفظ کرده. استقبال از این کامپیوتر به حدی بود که شرکت‌های بزرگی همچون گوگل، مایکروسافت، آی‌بی‌ام و … بر روی این کامپیوتر سرمایه‌گذاری کرده‌اند. گوگل یک میلیون دلار به این مجموعه کمک مالی کرد تا 15 هزار از این کامپیوتر را در مدارس قرار دهد. مایکروسافت سیستم عامل ویندوز 10 را برای آن طراحی کرد و شرکت‌های بزرگ و دانشگاه‌های مطرح برای توسعه آن نرم‌افزارهای کاربردی نوشتند. رزبری‌پای دیگر تنها برای استفاده دانش‌آموزان و علاقه‌مندان به برنامه‌نویسی نیست و با آن پروژه‌های تجاری انجام می‌شود. با این حال هدف اولیه بنیاد رزبری‌پای فراموش نشده و هر ماه مجله رایگان برای آن منتشر می‌کند و کتاب‌های آموزشی برای دانلود در سایت قرار داده.

 

 

غول کوچک!

اگر بدانید چکارهایی با این کامپیوتر کوچک می‌شود انجام داد قطعا تعجب خواهید کرد. وقتی که اسم کامپیوتر آورده می‌شود دیگر نباید توضیح داد که با رزبری‌پای می‌توان موسیقی گوش داد، فیلم دید، تایپ کرد، اسلاید برای ارائه درس درست کرد و بازی کرد. می‌خواهیم از کارهایی صحبت کنیم که لپ‌تاپ‌ و کامپیوترهای دسکتاپ معمولی توانایی رقابت با این غول کوچک را ندارند. فرض کنید گلدان یا آکواریومی در خانه دارید و به سفر رفته‌اید. با اتصال سنسورها به کامپیوتر رزبری‌پای و از طریق ایمیل یا نرم‌افزار تلگرام می‌توان تمام امور نگهداری و غذا دادن به ماهی‌ها یا آبیاری گلدان را با آن انجام داد. گلدان را در گوشه‌ای از حیاط خانه قرار داده‌اید، رزبری‌پای رطوبت خاک و دمای هوا را از طریق ایمیل یا تلگرام به شما اطلاع می‌دهد و شما از همان طریق به کامپیوتر می‌گویید که آب به آن بدهد یا به دلیل شدت زیاد آفتاب سایه‌بان روی گلدان قرار گیرد. این چیز ساده‌ای است و زیاد کار خاصی حساب نمی‌شود. فرض کنید که انباری در فروشگاه یا شرکت خود دارید، دوربینی به کامپیوتر رزبری‌پای وصل می‌کنید تا موجودی کالاها را بررسی کند. سپس در صورتی موجودی از حد مشخصی پایین‌‎تر رفت خودکار سفارش خرید کالا و در تعداد مورد نیاز را برای طرف حساب یا فروشگاه مورد نظر ارسال می‌کند. امکانی که اکنون در سایت آمازون برای کاربران آن فراهم شده. کوچکی رزبری‌پای نباید شما را گول بزند، قدرتی به شما می‌دهد که امکان انجام هر کاری برای شما میسر خواهد شد. با رزبری‌پای برنامه‌نویسی و کدنویسی یاد بگیرید و هر آنچه که در تخیل و رویاهای شما وجود دارد را بسازید.

error: