کامپیوتر ماژولار برای توسعه‌دهندگان

بنیاد رزبری‌پای پس از تولید کامپیوتر‌های متنوع تک‌برد و مشاهده استقبال خوب از آنها دست به تولید کامپیوتر دیگری زد. کامپیوتری که هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه باشد و هم امکان اختصاصی سازی برای توسعه دهندگان محیا شود. برای این منظور مدل CM1 رزبری‌پای در سال 2014 تولید شد. کامپیوتری کوچک که می‌توان بسته به نیاز و پروژه تعریف شده، آن را سفارشی کرد. مصرف کم، پر قدرت و کوچک بودن آن دلیلی شده تا از این کامیپوتر در اینترنت اشیاء و چیزها، اتوماسیون خانه‌ و کارخانه‌ها استفاده شود. پروژه‌های فضایی هم جا را برای این کامپیوتر کوچک باز کردند و تجربه استفاده از آن رضایت بخش بوده. استقابل ناسا از این کامپیوتر به حدی بود که پروژه “NASA Satellites 101” را برای عمومی کردن دانش ماهواره‌ها و آموزش به دانش‌آموزان ایجاد کرد.

تفکر اولیه برای تولید کامپیوتر CM1 این بود که همچون کارآفرینان گذشته سیلیکون‌ولی، افرادی که می‌خواهند در گاراژ شروع به کار کنند، امکان دسترسی به تکنولوژی‌ بالا برای آنها فراهم شود. تنها این مورد کافی نبود و برای اینکه کاربران تمرکز خود را بر اجرایی کردن ایده خود بگذارند کار با آن را تا جایی آسان کردند که پیچیدگی‌های پیدا کردن پایه‌های پردازنده مرکزی، طراحی مدار برای حافظه سرعت بالا و حتی ساخت تغذیه کامپیوتر را برطرف کردند. کافی است برد ساده‌ای که خروجی‌-ورودی‌ مورد نظر برای آن تعبیه شده را به این کامپیوتر مجهز کرد تا دستگاه خود را بسازید. چیزی که تا پیش از این نه تنها اقتصادی نبود بلکه پیچیدگی‌های ساخت و طراحی، افراد مبتدی را منصرف می‌کرد.

حال پس از 3 سال مدل جدید آن با عنوان CM3 عرضه شده است. کامپیوتر رزبری‌پای مدل CM3 دارای پردازنده مرکزی مشابه برادر بزرگتر خود یعنی مدل 3 است. تعداد پایه‌های ورودی-خروجی و ماژول‌های آن بیشتر شده و 4 گیگابایت حافظه داخلی برای آن قرار داده‌اند. مشخصات سخت‌افزاری آن بالاتر از نمونه‌های دیگر رزبری‌پای است و برای طراحان و توسعه‌دهندگان ساخته شده. مدل‌های این کامپیوتر از لحاظ چیدمان پایه و امکانات شبیه هم هستند و تنها در قدرت پردازنده، حافظه رم و حافظه داخلی تفاوت دارند. مدل CM1 تنها 512 مگابایت حافظه رم داشت در حالی که در مدل آخر آن به 1 گیگابایت ارتقا داده شده. یکسان بودن پایه‌ها در این نمونه از کامپیوترها این امکان را ایجاد می‌کند که بدون تغییر در طراحی مدار یا تعویض دستگاه، قدرت پردازش و حافظه رم را تنها با جابجا کردن کامپیوتر ارتقا داد. کامپیوتر رزبری‌پی مدل CM3 تا سال 2023 تولید خواهد شد و این اطمینان را به شرکت‌ها و توسعه دهندگان می‌دهد دستگاه یا پروژه‌ای که با این کامپیوتر ساخته شد با مشکل تامین آن مواجه نشوند.

error: